Podstawowe parametry techniczne kotłów c.o.
irek86pl / 19.12.2020

Podstawowe parametry techniczne kotłów c.o.

Instalacja centralnego ogrzewania składa się z wielu podzespołów m.in. grzejników, rur doprowadzających wodę, zaworów i sterowników. Wszystkie one odgrywają ważną rolę w całym układzie i źle dobrane mogą zakłócać jego pracę. Jednak najważniejszym elementem systemu jest kocioł. To on zasila instalację w ciepłą wodę niezbędną do ogrzania domu lub mieszkania. Na jakie parametry techniczne należy zatem zwrócić uwagę przy doborze kotła centralnego ogrzewania?

Podstawowe parametry techniczne kotłów c.o.

Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania

Na wybór metody jaką będziemy ogrzewali dom lub mieszkanie wpływa wiele czynników m.in. rodzaj instalacji grzewczej, czy powierzchnia jaką należy ogrzać, w tym również ilość kondygnacji. Modele pieców przybliża specjalista firmy posiadającej w swojej ofercie kotły i akcesoria centralnego ogrzewania wiodących producentów:

Projektując instalację centralnego ogrzewania trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Czy instalacja będzie służyła wyłącznie do ogrzewania, czy także do podgrzewania wody użytkowej? Czy zamierzamy stosować paliwa stałe jak węgiel, biomasa albo pellet? Czy też możliwe jest wykorzystanie gazu ziemnego lub LPG? Jak dużą powierzchnię będziemy musieli ogrzać? Odpowiedzi na powyższe pytania znacznie ułatwią nam wybór sposobu ogrzewania. Jeśli mamy dostęp do gazu to możemy zamontować kocioł gazowy. Urządzenia tego typu są niemal samoobsługowe. Oprócz ogrzewania pomieszczeń mogą również dostarczać wodę użytkową dla potrzeb domowników. Dobrze współpracują z systemami sterującymi. Mają niewielkie rozmiary. W przypadku wyboru kotła na paliwo stałe musimy wygospodarować przestrzeń na jego montaż. Piece takie, szczególnie te wyposażone w zasobnik zajmują dość dużo miejsca. Dzięki zainstalowanej automatyce mogą pracować bezobsługowo nawet kilka tygodni.

Ważne dane techniczne kotłów c.o.

Pewne dane techniczne kotłów dotyczą wszystkich urządzeń, bez względu na to czy mamy do czynienia z kotłami gazowymi, czy na paliwo stałe. Podstawowym parametrem jest moc grzewcza kotła c.o. Wyraża się ją w kilowatach. Najmniejsze kotły centralnego ogrzewania mają moc od 8 kW. Moc kotła należy dobrać odpowiednio do strat ciepła budynku. Dla budynków jednorodzinnych nie doliczamy nic na potrzeby ogrzewania ciepłej wody użytkowej, chyba, że mamy do czynienia z ciągłym zużyciem ciepłej wody – np, restauracje, hotele, itp. 

W przypadku dużych domów, budynków użyteczności publicznej bądź obiektów przemysłowych np. hale należy zastosować kotły dużej mocy, które zapewnią odpowiednią ilość ciepła. Kolejny istotny parametr kotłów to ich sprawność energetyczna. Jest to stosunek ilości energii potrzebnej do wyprodukowania 1 kW energii cieplnej. Niektóre modele kotłów uzyskują efektywność energetyczną na poziomie nawet 98%. Prócz mocy i sprawności warto także zwrócić uwagę na stałopalność kotła. Wartość ta odnosi się jedynie do kotłów na paliwo stałe i oznacza czas przez jaki kocioł może pracować bez uzupełnienia paliwa. W przypadku kotłów z zasobnikiem może to być nawet 7 dni. Zastosować można również duże zbiorniki paliwa, które wydłużają stało palność kotłów.  Dobór kotła o najbardziej optymalnych właściwościach zapewni komfort użytkowania oraz zmniejszy koszty ogrzewania.