Ogrzewanie ścienne jest jednym z typów ogrzewania powierzchniowego niskotemperaturowego.
irek86pl / 13.09.2020

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne jest jednym z typów ogrzewania powierzchniowego niskotemperaturowego.

Zalety ogrzewania ściennego:

  • przekazywanie ciepła w postaci promieniowania,
  • niska temperatura zasilania instalacji centralnego ogrzewania,
  • niskie koszty eksploatacyjne,
  • optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniu,
  • stała wilgotność i jonizacja powietrza w pomieszczeniu,
  • brak widocznych grzejników.

Ogrzewanie ścienne i podłogowe

Ogrzewanie ścienne i podłogowe to ściany lub podłogi z wbudowanymi w nie elementami grzejnymi – rurkami z polietylenu lub pe, pex-alu-pex ez które przepływa ciepła woda (40-55°C). Elementy te są umieszczone pod warstwą wykończeniową ściany, czyli pod tynkiem naturalnym.

Tradycyjne grzejniki oddają większość ciepła poprzez konwekcję, czyli dzięki cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu: nagrzane powietrze unosi się, a później opada w miarę stygnięcia. Wraz z powietrzem unosi się kurz, który u niektórych osób może wywoływać reakcje alergiczne. Decydująca jest nie tyle ilość jego cząstek, ale ich rodzaj – w temperaturze wyższej niż 55°C cząsteczki kurzu łączą się ze sobą, a jeśli są większe, stają się również bardziej drażniące.

W pomieszczeniach z ogrzewaniem ściennym unoszenie się kurzu jest ograniczone do minimum, nie występuje również proces suchej destylacji. Ogrzewana ściana oddaje aż 90% ciepła poprzez promieniowanie.

Każde obniżenie temperatury o jeden stopień to około 5% mniejsze zużycie energii. Dodatkowo niższa temperatura w pomieszczeniu ma znaczenie higieniczne: powietrze staje się mniej wysuszone, więc mieszkańcy rzadziej odczuwają podrażnienia oczu i mniej częste są choroby gardła oraz krtani.

Ogrzewanie ścienne warto zamontować wszędzie tam, gdzie niewskazane jest stosowanie grzejników ze względów higienicznych lub estetycznych albo wtedy, gdy na podłodze będzie drewniana podłoga. Zaletą ogrzewania ściennego jest możliwość jego układania wszędzie  tam, gdzie nie da się zamontować zwykłego grzejnika, czyli na łukach, kolumnach i skosach dachowych, a jeśli brakuje miejsca na ścianie – również na suficie.