Automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa sprawia, że udział człowieka przy pracy maszyn staje się ograniczony do minimum lub nawet staje się zbędny. Produkcja przemysłowa w fabrykach musi sprostać ciągle rosnącemu zapotrzebowaniu na jak najtańsze i jak najszybciej wyprodukowane wyroby. Automatyzacja procesów produkcyjnych to zapewnia, a dodatkowo jeszcze na bieżąco monitoruje jakość wytwarzanych produktów, co z kolei pozwala na dalsze poprawki w celu szybkiej i bezawaryjnej produkcji. Dobrze zaprojektowany system automatyki przemysłowej jest często rozwiązaniem niezbędnym w dzisiejszych czasach. Wiele aplikacji z uwagi na swoją złożoność bez automatyki przemysłowej byłaby niewykonalna, przykładowo wszelkie bardzo szybkie i precyzyjne procesy produkcyjne elektroniki.

Zasada działania styczników

Zasada działania styczników

Stycznik to elektryczny mechanizm łączący, przestawiany inaczej niż ręcznie. Posiada tylko jedno położenie styków ruchomych, zdolny jest do załączania, wyłączania i przewodzenia prądu w normalnych warunkach pracy obwodu, a także przy przeciążeniach.

Zasada działania styczników
Czujniki temperatury

Czujniki temperatury

Czujniki temperatury to urządzenia, które przetwarzają wielkości nieelektryczne na mierzalne wielkości elektryczne. Dwoma głównymi grupa czujników temperatury są czujniki generacyjne oraz czujniki parametryczne. Najczęściej stosowanymi czujnikami temperatur są czujniki półprzewodnikowe, termopary, pirometry, czujniki rezystancyjne, a także czujniki ciśnieniowe.

Czujniki temperatury
Jak są zbudowane płytki drukowane?

Jak są zbudowane płytki drukowane?

Płytki obwodowe są spotykane wszędzie tam, gdzie mamy styczność z elektroniką. To dzięki zamontowanym na nich blaszkom, możemy uzyskać połączenia elektryczne i sprawić, aby nasze urządzenie zaczęło działać. Jak jednak są one zbudowane i jakie elementy podlegają lutowaniu?

Jak są zbudowane płytki drukowane?
Kondensatory MLCC 0603 – czy warto?

Kondensatory MLCC 0603 – czy warto?

Kondensatory 0603 to kondensatory ceramiczne, bipolarne. Mogą zostać podłączone w obie strony, tzn. zarówno z napięciem dodatnim, jak i ujemnym. Pozwala to na wykorzystywanie ich w pracy z sygnałami przemiennymi. Czy warto wykorzystywać je w praktyce? Czym różnią się od wersji elektrolitycznej i tantalowej?

Kondensatory MLCC 0603 – czy warto?
Stopnie ochrony instalacji elektrycznej

Stopnie ochrony IP - instalacje elektryczne

Normy dotyczące wyłączników różnicowoprądowych i nadprądowych szczegółowo określają sposoby ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym osób obsługujących te urządzenia oraz zabezpieczenia uniemożliwiające wnikanie do tych aparatów ciał obcych. Jest to ujęte w katalogach produktów oraz uwidocznione na produktach, na których są nadrukowane symbole oznaczeń stopnia IP zgodnie z PN-92/E-08106.

Stopnie ochrony IP instalacji elektrycznej
Jaki czujnik pogodowy wybrać?

Jaki czujnik pogodowy wybrać?

O zaletach zastosowania czujników pogodowych w systemach grzewczych przekonają się ci wszyscy, którzy przewidzą ich obecność w całości systemu zapewniającego budynkowi wymaganą temperaturę. Nie tylko minimalizują one konieczność wprowadzania nowych ustawień w zależności od zmian aury na zewnątrz domu, ale również pracują bardziej efektywnie wtedy, kiedy jest to konieczne.

Jaki czujnik pogodowy wybrać?

Sterowniki PLC dla automatyki przemysłowej

Sterowniki PLC w systemach automatyki przemysłowej odgrywają najważniejszą rolę, ponieważ zbierają dane wejściowe i zgodnie z logiką programu przetwarzają je na sygnały wyjściowe sterujące urządzeniami wykonawczymi takimi jak przykładowo napędy silników. Producenci automatyki z reguły stosują podział sterowników PLC z uwagi na wielkość aplikacji, w której mają być one zastosowane, czyli dla maksymalnej ilości obsługiwanych przez nie wejść i wyjść. Tak powstały całe gammy sterowników dla małych, średnich i dużych aplikacji automatyki przemysłowej. To duże uproszczenie oczywiście, gdyż dochodzi cała masa innych zależności, funkcji i parametrów, które wpływają na podział i zastosowanie sterowników programowalnych. Skupiliśmy się tu na sterownikach PLC nie bez powodu, ponieważ bardzo często słysząc hasło automatyka przemysłowa przychodzą nam na myśl właśnie sterowniki PLC. Jest to słuszne skojarzenie, gdyż ciężko bez nich wyobrazić sobie jakąkolwiek automatyzację.

Sterowniki przemysłowe - sterowniki PLC

Sterowniki przemysłowe - sterowniki PLC

W automatyce domowej i przemysłowej niezwykle często wykorzystywane są sterowniki PLC, które pełnią między innymi funkcje kontrolne. Wyjaśniamy, czym są i jak można z nich korzystać w prostych systemach kontroli i sterowania.

Sterowniki PLC