Kotły gazowe kondensacyjne i kotły na pellet – charakterystyka
irek86pl / 19.12.2020

Kotły gazowe kondensacyjne i kotły na pellet – charakterystyka

Ogrzewanie domu uzależnione jest od wielu czynników. Obecnie wielu inwestorów odchodzi od instalacji pieców na węgiel i drewno ze względu na coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące paliw szkodliwych dla środowiska. Istnieje kilka metod ogrzewania domów. My skupimy się na charakterystyce i porównaniu kotłów kondensacyjnych na gaz oraz alternatywnego rozwiązania, czyli kotłów na pellet.

Kotły gazowe kondensacyjne i kotły na pellet – charakterystyka

Kondensacyjne kotły gazowe zapewniają bardzo wysoki komfort użytkowania i generują stosunkowo niewysokie koszty eksploatacji ogrzewania budynku. Nie zajmują one dużo miejsca i mają możliwość szybkiego przygotowania ciepłej wody użytkowej poprzez dodanie zasobnika c.w.u. Warto wspomnieć, że serwis kotłów gazowych nie jest drogi, a kotły są praktycznie bezobsługowe. Największym problemem przeważnie jest brak dostępu do sieci gazowej.

Zakup kotła na pellet powinny przede wszystkim rozważyć osoby, które nie mają dostępu do gazu ziemnego. Pellet jest paliwem odnawialnym i ekologicznym, zapewnia niskie koszty ogrzewania i niewielką uciążliwość eksploatacyjną. Kotły pelletowe są większych rozmiarów niż kotły gazowe, więc trzeba wygospodarować na nie przestrzeń i zapewnić odpowiednie warunki na składowanie paliwa. Kotły pelletowe są najczęściej wyposażone w zbiornik paliwa, ale starcza on zaledwie na kilka dni, przez co zmusza użytkownika do stałego nadzoru. Dobrą praktyką jest wyposażenie kotłowni opartej na pellecie o pompę ciepła do c.w.u, dzięki temu w okresie letnim ów kocioł nie wymaga uruchamiania.

Kocioł pelletowy

Pellet to najbardziej skompresowana forma energii pochodzenia drzewnego o wysokiej wartości opałowej. Do produkcji pelletu wykorzystywane są naturalne odpady drzewne. Kotły pelletowe są najczęściej wyposażone w automatyczne podajniki paliwa oraz zapalarki, dzięki czemu łączą wysoką wydajność z prostotą obsługi.

Dostępne kompaktowe rozmiary kotłów pelletowych powodują, że można je stosować do wymiany starych kotłów węglowych bez dodatkowych kosztów modernizacji istniejącej instalacji.

Ważne jest, aby kocioł posiadał certyfikat świadczący o jakości np. certyfikat 5. klasy, wg normy EN 303-5:2012 lub spełniał warunki Ekoprojektu (Ecodesign).

Kocioł gazowy

Wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy ERP tradycyjne kotły gazowe zostały zastąpione kotłami kondensacyjnymi spełniającymi nowe wymagania związane z efektywnością energetyczną źródła ciepła.

Kotły kondensacyjne osiągają bardzo wysoką sprawność poprzez odzysk ciepła, które poszło z dymem. Zawarte w parze wodnej ciepło to nic innego jak marnowana energia zawarta w spalinach. Dzięki odzysku ciepła z gazów odlotowych kotła kotły kondensacyjne osiągają wysoką wydajność pracy, czyli efektywność na poziomie nawet 111% (gaz ziemny).

Markowe kotły kondensacyjne wyposażone są w wymiennik ze stali nierdzewnej o bardzo wysokowydajnej powierzchni wymiany ciepła, dzięki temu spaliny ochładzają się przed wylotem do komina do tego stopnia, że zawarta w nich para wodna ulega skropleniu, a odzyskane ciepło przekazywane jest dodatkowo do systemu grzewczego.